Ako správne dodržiavať pitný režim pri športu fitness, cvičenie a posilňovne

Fitness, cvičenie a posilňovne

Ako správne dodržiavať pitný režim pri športu

Smäď je potreba organizmu získať vodu či iné tekutiny a slúži ako ochrana pred dehydratáciou. U športovca, ale pocit smädu nemusí byť príliš dobrým ukazovateľom, pretože môže byť potlačený vôľou, alebo tréningom. Aby nedošlo pri športovaní k dehydratácii, je nutné príjem tekutín vedomé plánovať. Hoci voda nedodáva žiadnu energiu napríklad ako sacharidy, má svoju dôležitú rolu v tvorbe energie.

Jak sa znižuje výkon pri dehydratácii

U dospelých osôb tvorí voda asi 60 % telesné hmotnosti. Jak uvádza štúdie, pokiaľ dôjde k deficitu tekutín vo výši 2 až 4 % telesné hmotnosti, môže sa snažiť výkon v kulturistickom tréningu až o 21 % a aeróbnom výkone až o celých 48 %, iste mi dáte za pravdu, že je to veľký pokles.
Abysme zabránili nežiaducemu poklesu výkonnosti je potreba pravidelné doplňovať tekutiny pred, behom i po fyzickej aktivite. Pokiaľ budete trvale dehydratovaní, môže dôjsť k únave, bolesti hlavy, straty chuti športovať a zhoršení výkonnosti.

Pitný režim pri fitness


Pitný režim výpočet

V rámci zdravých návykom sa udáva 300 - 350 ml tekutiny na 10 kg telesnej hmotnosti plus množstvo, ktoré potrebujete k pokrytiu strát v priebehu tréningu. Množstvo zatratených tekutín závisí na intenzite fyzické aktivity, váhe a výške. Je jasné, že pokiaľ väzíte 60 kilo, tak vypotíte menšie množstvo tekutín ako chlap zo 100 kilami pri rovnakej fyzickej aktivite.
Napr. človek s 80 kilami, ktoré zrovná v ten deň nešportuje potrebuje ideálne - 350 x 8 = 2800 ml tekutín.

Doplnení tekutín pred, behom a po fyzickom výkone

Hlavnou zásadou pre športovca je začať športovaným výkon s najväčšou možnou zásobou tekutín, avšak primerané. Nemá zmysel sa snažiť tekutinami nijak pred zásobiť, pretože telo si vezme iba toľko, koľko potrebuje a zvyšok vylúči. Doplnení tekutín by malo prebiehať pravidelne v priebehu cvičení.

Po ukončení fyzické záťaže ďalej pokračuje zvýšené potenie a ďalšia straty tekutín močí- ďalší problém rehydratácie. Úspešná rehydratácia po fyzickej záťaži je závislá na rovnováhe medzi príjmom a prebehajúcimi stratami tekutín. Takže rada znie – aj po výkonu pijete a pijete, abyste rýchlo zregenerovali na ďalší tréning.

Vhodné tekutiny

U fyzickej aktivite, ktorá trvá menej jak hodinu, je najlepším zdrojom tekutín voda. Pokiaľ športový výkon trvá viacej než hodinu (jedná sa o aeróbni aktivitu), môžeme do pitného režimu zaradiť aj iontové nápoje, ktoré obsahujú dôležité minerálne látky, ktoré môžu oddialiť únavu.

Pitný režim

 

Publikované: 2015-09-14

Diskusia


Fitness motivácia, ako nevzdať cvičenie

Fitness motivácia, ako nevzdať cvičenie

Poradíme Vám, ako dosiahnuť cieľ

Crossfit tréning, cvičenia, posilňovanie, WOD

Crossfit tréning - WOD

Crossfit tréning - cvičenia, posilňovanie a WOD. Zvládnete tréningy od dievčat z CrossFitu?

Silovo objemový tréning, objemovy trening, full body trening

Silovo objemový tréning

Dobre napísaný tréning je základ, pozrite sa na základné silové objemový tréning a hurá do toho!